Czy endermologia może zaszkodzić?

21 lipca 2022
Gladkie-ramiona-i-przedramiona-czyli-podstawowe-metody-depilacji-rak.jpg

Endermologia jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, który zyskuje sobie coraz to większą popularność. Nie da się ukryć, że urządzenie do tego zabiegu można wykorzystać dosłownie na każdej części ciała. Panie i panowie często decydują się na ten zabieg w odniesieniu do twarzy, brzucha, ud, a nawet i pośladków. Warto jednak wiedzieć, że endermologia wywołuje jednocześnie bardzo silne efekty terapeutyczne jeśli chodzi o zewnętrzne powłoki organizmu. Pojawiły się więc wątpliwości czy zabieg ten jest bezpieczny. Wobec tego czy endermologia może zaszkodzić?

Endermologia – skutki uboczne

Endermologia, podobnie jak każdy zabieg medycyny estetycznej, może wywoływać skutki uboczne. Niemniej jednak nie każdy będzie odczuwał je w takim samym stopniu i nie każdy będzie na nie narażony. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, endermologia może nie powodować żadnych efektów ubocznych. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre osoby poddające się temu zabiegowi, odczuwają pewne negatywne efekty. Do najczęstszych z nich zalicza się:

  • odczuwanie lekkiego dyskomfortu bólowego, który może pojawić się bezpośrednio w okolicy, która jest poddawana zabiegowi;
  • wybroczyny, które mogą pojawić się na skórze w wyniku intensywności prowadzonego zabiegu;
  • niewielkie siniaki, które mogą pojawić się bezpośrednio po zabiegu;

Warto zauważyć endermologia i jej skutki uboczne, które zostały powyżej wymienione w dalszym ciągu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia zarówno dla naszego życia jak i zdrowia. Faktem jest, że zarówno siniaki jak i wybroczyny mogą być uciążliwe dla osób, które są nadwrażliwe na dotyk. Jednocześnie wspomniane już efekty zwykle zanikają po kilku dniach.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu endermologii?

Czy endermologia może zaszkodzić? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu pacjentów, którzy mają zamiar się temu zabiegowi poddać. Choć z reguły endermologia uważana jest za zabieg absolutnie bezpieczny, to jednocześnie nie jest ona polecana każdemu. Do jej wykonania bowiem istnieją pewne przeciwwskazania. Co się do nich zalicza? Otóż z endermologii powinny zrezygnować osoby z:

  • nowotworami;
  • infekcjami skórnymi;
  • uszkodzeniami tkanki skóry;
  • zakrzepicą żylną;
  • stanami zapalnymi i ranami na powierzchni skóry.

Powyższe czynniki całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu endermologii. W takich wypadkach ryzyko wystąpienia niekorzystnych reakcji lub wielu powikłań jest znacznie wyższe niż ewentualne korzyści z zabiegu.

Przeczytaj także: Endermologia a okres – czy miesiączka jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu?

Czy zatem endermologia jest bezpieczna?

Endermologia powoduje skutki uboczne, co jednocześnie jest typowe dla większości zabiegów medycyny estetycznej. Niemniej jednak powikłania, które występują bezpośrednio po zabiegu nie są zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia. Mogą co prawda być przyczyną dyskomfortu, jednak nie będą one wymagały reakcji. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że endermologia jest zabiegiem bezpiecznym, o ile jest ona przeprowadzana przez profesjonalistów i co najważniejsze, co wykonania zabiegu nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. Czy endermologia może zaszkodzić? Okazuje się, że tak. Zalicza się do tego przeprowadzenie zabiegu pomimo wystąpienia czynników dyskwalifikujących pacjenta, a także wykonanie zabiegu przez osoby do tego nieuprawnione. W pozostałych przypadkach endermologia nie stwarza żadnego zagrożenia, a pacjenci nie muszą się obawiać. Ewentualne siniaki i wybroczyny zwykle zanikają samoistnie po kilku dnia, podobnie jak ewentualne dolegliwości bólowe w miejscu wykonywania zabiegu.